V Olomouci předčítali Lisabonskou smlouvu. Potřebovali na to 6 hodin a 48 minut

Kromě příchozích se alespoň na dálku do čtení Lisabonské smlouvy zapojili prostřednictvím videonahrávky ekonom Jan Švejnar, expremiér Miloš Zeman či odstupující ministr a předseda Legislativní rady vlády Pavel Svoboda.

Celkem šest hodin a 48 minut potřebovali v Olomouci účastníci happeningu k tomu, aby přečetli všechny strany lisabonské smlouvy, která má reformovat EU po jejím rozšíření. Kromě příchozích se alespoň na dálku do čtení zapojili prostřednictvím videonahrávky ekonom Jan Švejnar, expremiér Miloš Zeman či odstupující ministr a předseda Legislativní rady vlády Pavel Svoboda. Na akci, jejímž cílem byla zejména popularizace lisabonské smlouvy, zněla rovněž italština, němčina, estonština či švédština. Celkem se do ní zapojilo 150 lidí.

"Kolem lisabonské smlouvy panuje spousta mýtů, mimo jiné i ten, že se nedá číst. My jsme to chtěli vyvrátit a ukázat, že je to sice složitý dokument, ale číst se dá," řekl Roman Badík ze společnosti Eutis, která akci spolu s Katedrou politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého pořádala.

Ke čtenářům se přidal například i rektor Univerzity Palackého Lubomír Dvořák. "Je potřeba podpořit to, aby parlament tento dokument přijal," uvedl rektor. Nápad pořadatelů přivítal i hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD). "Myšlenka mě oslovila, takže jsem rád přišel. I když si myslím, že jen málo lidí si dokument přečte od začátku až do konce. Je to odpovědnost politiků, aby zvážili klady i zápory přijetí smlouvy," řekl Tesařík. Čtení lisabonské smlouvy se nejčastěji ujali studenti.

Čtení se konalo v rámci Evropského dne. Jeho součástí byly i dopolední besedy se středoškoláky a veřejná diskuse Klady a zápory lisabonské smlouvy, které se zúčastnil například poslanec a známý odpůrce dokumentu Vlastimil Tlustý.

Lisabonská smlouva zahrnuje reformu institucí EU a má nahradit neschválenou euroústavu. V EU ji zatím neratifikovalo Irsko, kde ji neschválili lidé v referendu, a Česko. Smlouvu sice podpořila Poslanecká sněmovna, ale Senát o ní bude teprve jednat. Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zná pojem lisabonská smlouva jen třetina Čechů. Pětina lidí vůbec neví, co zmíněný pojem znamená.

Autor: ČTK

Kontakt:
Roman Badík, předseda správní rady
Tel.: 777 149 787
Email: roman.badik@eutis.cz

SimpleViewer requires JavaScript and the Flash Player. Get Flash.