Další ročník projektu Rozhoduj o Evropě je za námi

Brno, 26. 6. 2015 Po šestnácti regionálních seminářích vyvrcholily aktivity letošního ročníku projektu „Rozhoduj o Evropě“ modelovým zasedáním institucí Evropské unie, které probíhalo v Trenčianských Teplicích v hotelu Most Slávy od 15. do 19. 6. V rámci simulovaných jednání se 40 středoškolských studentů z celého Slovenska zhostilo rolí poslankyň a poslanců Evropského parlamentu a ministryň a ministrů členských zemí Evropské unie na půdě Rady EU. Do celého projektu se zapojilo 106 škol a 582 studentů, čímž se tento projekt zařadil mezi vůbec největší akce určené středoškolákům na Slovensku.

V rámci modelového zasedání se uskutečnily i různé přednášky a diskuse (strukturovaný dialog). Mezi hosty se tak zařadila Zuzana Gabrižová (šéfredaktorka EurActiv.sk), Dušan Chrenek (vedoucí Zastoupení Evropské komise na Slovensku), Soňa Mellak (Informační kancelář Evropského parlamentu na Slovensku), Pavel Čiernik (bývalý primátor Ilavy), Lukáš Pokorný (zastupitel za Bratislavský kraj), Alexandr Hereha (Právnické lyceum v Oděse) a poslední den mezi nás zavítal Ivan Štefanec (europoslanec za EPP).

Celý projekt byl realizován v česko-slovenské spolupráci dvou neziskových organizací – Centra pre európsku politiku a EUTISu. Financován byl z programu Erasmus+ a podpořila jej i Konrad Adenauer Stiftung. Partnerem se stala i Katedra politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Michael Murad
michael.murad@eutis.cz